MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie urodziny najstarszej kamienicy w Tarnowie. Będzie historyczny korowód, Jarmark Mikołajowski z pokazami i poczęstunkiem oraz koncert

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dom Mikołajowski znajduje się tuż przed wieżą katedry, w zaułku przy Placu Katedralnym. Stanowi część Muzeum Diecezjalnego
Dom Mikołajowski znajduje się tuż przed wieżą katedry, w zaułku przy Placu Katedralnym. Stanowi część Muzeum Diecezjalnego Archiwum Muzeum Diecezjalne w Tarnowie
To jedna z najstarszych kamienic w Tarnowie, a jednocześnie jeden z najpiękniejszych zabytków gotycko-renesansowych w mieście. Dom Mikołajowski, stojący tuż przed wieżą katedry, w zaułku przy Placu Katedralnym świętuje 500. urodziny. Uroczyste obchody jubileuszu zaplanowano w najbliższy piątek (10 maja).

Przy budowie domu wykorzystano miejski mur obronny

Dokładna data powstania kamienicy pod wieżą katedry nie jest znana. Na podstawie napisów na tarczach herbowych, we wnętrzu i na elewacji frontowej, przyjęto że budynek został wzniesiony w 1524 roku przez Jana Mikołajowskiego herbu Gryf, ale wiele wskazuje na to, że istniał już wcześniej i został przez Mikołajowskich kupiony i przebudowany. To jeden z nielicznych zabytków świeckiej architektury miejskiej przełomu gotyku i renesansu. Przy budowie wykorzystano mur miejski: dom dostawiono do muru obronnego.

Wnętrze domu zawiera elementy z przełomu XV i XVI wieku, takie jak oryginalna renesansowa kamieniarka otworów okiennych czy dekorację sgraffito (warstwowe malarstwo ścienne), charakterystyczną dla epoki. Posiada wiele oryginalnych detali architektonicznych, jak portale: wejściowy i dwa wewnątrz budynku oraz tablice erekcyjne.

Budynek przez stulecia pełnił różne funkcje. Był m.in. użytkowany przez duchowieństwo, mieścił siedziby szkół, Powiatowego Ośrodka Zdrowia oraz Muzeum Higieny. Obecnie w odnowionej kamienicy oraz w sąsiednich budynkach mieści się Muzeum Diecezjalne, najstarsza tego typu placówka w Polsce.

Dom Mikołajowski świętuje 500-lecie

Obchody 500-lecia Domu Mikołajowskiego zainaugurowane zostaną w najbliższy piątek (10 maja). O godz. 12 odprawiona zostanie msza święta w bazylice katedralnej. Po jej zakończeniu, o godz. 13 ruszy wielki korowód historyczny „Przez wieki po Tarnowie”. Na godz. 14 przewidziano natomiast uroczyste odczytanie aktu przekazania Domu Mikołajowskiego oraz edyktu hetmana Jana Tarnowskiego.

Pół godziny później przy katedrze rozpocznie się natomiast Jarmark Mikołajowski. Wśród planowanych atrakcji będą: drukarnia z czasów Gutenberga, kuchnia hetmańska i darmowy poczęstunek, nauka szermierki, pokazy walki, arsenał dawnej broni oraz wybijanie monet.

Jarmark zakończy się o godz. 17 honorowym salutem, pokłonem rycerskim oraz zamknięciem kapsuły czasu.

Ciąg dalszy świętowania jubileuszu odbędzie się w sobotę 11 maja. O godz. 19 w bazylice katedralnej odbędzie się koncert muzyki renesansu i romantyzmu w wykonaniu Chłopięcego Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses, któremu towarzyszyć będą soliści: Magdalena Drozd - sopran, Aleksandra Kalicka - mezzosopran, Dominik Czernik - tenor i Maciej Drużkowski - bas-baryton, a na organach zagra Jakub Kapała. Chór poprowadzi dyrygent ks. dr Grzegorz Piekarz.
W pierwszej części koncertu dominować będzie muzyka twórców okresu renesansu, w drugiej posłuchać będzie można Mszy nr VII (F-dur) tarnowskiego kompozytora Józefa Władysława Krogulskiego.

- To dopiero początek obchodów 500-lecia Domu Mikołajowskiego. W planach są kolejne wydarzenia, które będą odbywać się w następnych miesiącach - mówi ks. Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Centrum Tarnowa powoli umiera. Sporo lokali świeci pustkami

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tuchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto