MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki Powiatu Tarnowskiego w Ryglicach. To było wielkie święto mieszkańców podtarnowskich wsi. Na stoiskach królowały smaki regionu

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dożynki powiatowe powróciły po trzech latach nieobecności. W niedziele (27 sierpnia) gospodarzem wydarzenia były Ryglice. Więcej zdjęć w galerii!
Dożynki powiatowe powróciły po trzech latach nieobecności. W niedziele (27 sierpnia) gospodarzem wydarzenia były Ryglice. Więcej zdjęć w galerii! Archiwum Starostwo Powiatowe/Paweł Topolski
Rolnicy z powiatu tarnowskiego dziękowali za tegoroczne plony podczas Dożynek Powiatowych, które odbyły się w niedzielę (27 sierpnia) w Ryglicach. Wydarzenie powróciło po trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią. Dopisała pogoda oraz licznie zebrani mieszkańcy regionu.

Święto podtarnowskich rolników w Ryglicach

Dożynki były okazją do wspólnego świętowania zbiorów przez rolników z całego powiatu tarnowskiego. Do Ryglic przyjechały delegacje podtarnowskich gmin wraz grupami wieńcowymi, wójtami i burmistrzami. Towarzyszyły im również koła gospodyń wiejskich, reprezentujące poszczególne gminy, które później częstowały gości specjalnie przygotowanymi z tej okazji smakołykami oraz lokalnymi potrawami i wypiekami.

- Dożynki to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To też okazja, aby podziękować za trud rolniczej pracy, dzięki której na naszych stołach nie brakuje chleba. Dzięki której zapewnione jest bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju - mówił ze sceny starosta tarnowski Roman Łucarz.

Chwilę wcześniej, razem z burmistrzem Ryglic Pawłem Augustynem, odebrali od starostów dożynek - Renaty i Adama Fijołków chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.

Konkurs wieńca dożynkowego, odznaczenia i koncerty. Wystąpili Mateusz Mijal i Red Queen

Areną wydarzenia był Rynek w Ryglicach. Wspólne świętowanie poprzedziła msza św. dziękczynna, odprawiona w kościele parafialnym. Po niej delegacje poszczególnych gmin, ubrane w tradycyjne stroje, przeszły na plac niosąc ze sobą piękne wieńce dożynkowe, które oceniano następnie w specjalnym konkursie. W kategorii wieńca tradycyjnego przyznało dwie pierwsze nagrody – gminie Wierzchosławice (Rudka) i gminie Ryglice (Joniny), a w kategorii wieńca współczesnego zwyciężył wieniec z gminy Tarnów (Łękawka).

Podczas dożynek przyznano odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymali je: Antoni Dąbrowski, Adam Fijołek, Józef Piątek i Roman Sokołowski, a „Zasłużony dla kultury polskiej” Marta Piątek i Zbigniew Kumięga.

Nie mogło zabraknąć występów zespołów ludowych, w tym gości z Węgier, a wieczorem na scenie odbyły się koncerty Mateusza Mijala i Red Oueen.

Było wiele stoisk gastronomicznych, na których można było popróbować smaki regionu. „Pasieki, miód w kuchni i tradycje kulinarne powiatu tarnowskiego” - to tytuł przedsięwzięcia, które realizowane było w Ryglicach przez Tarnowską Organizację Turystyczną w ramach projektu Województwa Małopolskiego „Małopolska Pszczoła 2023”. Powstała specjalna strefa składająca się z stoisk wystawienniczych, warsztatowych i edukacyjnych z udziałem pszczelarzy. Były pokazy kulinarne przedstawiające, jak można wykorzystać miód w kuchni.

Pod Tarnowem powstanie muzeum ziemiaństwa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tuchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto