Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Placówka zmieniła się w Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Nowa nazwa wprowadzić ma... powiew świeżości

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Przy wejściu do muzeum na tarnowskim Rynku pojawiły się już oznaczenia informujące o nowej nazwie placówki
Przy wejściu do muzeum na tarnowskim Rynku pojawiły się już oznaczenia informujące o nowej nazwie placówki Paweł Chwał
Nie ma już w Tarnowie Muzeum Okręgowego. Zastąpiło go Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Zmiana nazwy wprowadzić ma do placówki więcej „świeżości” i zainicjować zmiany wizerunkowe, a jednocześnie dzięki nowemu szyldowi muzeum ma lepiej kojarzyć się z miastem i całym regionem, gdzie posiada liczne oddziały i filie.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie przeszło do historii

Nowa nazwa w pełniejszy sposób ma oddać profil placówki, w której dominującą rolę odgrywają oddziały zlokalizowane w Tarnowie i okolicy. Modyfikacja ta oznacza również powrót do jednej z historycznych nazw instytucji, która była używana w latach powojennych. Pod nazwą Muzeum Okręgowe placówka funkcjonowała przez blisko pół wieku – od 1976 roku, a było to związane z wprowadzanymi wówczas zmianami administracyjnymi, w wyniku których Tarnów stał się stolicą jednego z 49 województw.

- Nowy szyld to dobra okazja do tego, aby zmienić wizerunek naszego muzeum, który – delikatnie ujmując – był nieco przestarzały – przyznaje Kazimierz Kurczab, dotychczasowy dyrektor Muzeum Okręgowego, a od środy (24 stycznia) Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Przyznaje, że muzeum od dłuższego czasu nosiło się z zamiarem „odświeżenia” swojego wizerunku, w tym strony internetowej, która dla wielu stanowi wstęp do tego, aby go odwiedzić i zobaczyć prezentowane zbiory oraz wystawy w licznych oddziałach i filiach.

- Zmiana nazwy to dobry pretekst i okazja do tego, aby te planowane działania wcielić w życie – dodaje Kazimierz Kurczab.

Kiedy pojawią się nowe tabliczki?

Przy wejściu do siedziby muzeum przy Rynku 3 w Tarnowie pojawiły się nowe, tymczasowe oznaczenia z nową nazwą.

- Na tabliczki z prawdziwego zdarzenia przyjdzie jeszcze czas. Co najmniej pół roku potrwa okres przejściowy. Chcemy rozpisać konkurs na nowe logo placówki, a także wyłonić wykonawcę naszej strony internetowej, która będzie bardziej przystępna i przejrzysta – tłumaczy dyrektor muzeum.

Decyzję o zmianie nazwy placówki podjęli pod koniec grudnia radni wojewódzcy. Muzeum jest bowiem instytucją kultury województwa małopolskiego i tak będzie nadal. Nowa nazwa nie wprowadza również żadnych istotnych zmian dla odwiedzających oraz dla pracowników.

Przekształceniom nie ulega również jego struktura. Dotychczasowe jednostki organizacyjne, zarówno oddziały istniejące w Tarnowie, jak i poza miastem będą działały na dotychczasowych zasadach.

Muzeum to nie tylko Tarnów, ale też oddziały w całym regionie

Placówka ma wprawdzie swoją siedzibę przy Rynku 3, ale w Tarnowie posiada jeszcze pięć innych oddziałów i filli. To Galeria Sztuki Dawnej w ratuszu, Muzeum Historii Tarnowa i Regionu przy Rynku 20-21, Muzeum Etnograficzne przy ul. Krakowskiej, Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci przy Mościckiego oraz galeria „Panorama” na dworcu kolejowym. Muzeum ma także swoje oddziały na zamku w Dębnie, Nowym Wiśniczu (Muzeum Pamiątek po Janie Matejce ), Wierzchosławicach (Muzeum Wincentego Witosa), Zalipiu (Zagroda Felicji Curyłowej) oraz w dworze w Dołędze.

Tarnowskie muzeum swoją tradycją sięga roku 1927, kiedy to z inicjatywy Józefa Jakubowskiego powstało Muzeum Miasta Tarnowa. W latach 1931-1939 r. połączone zostało ono z Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Po zakończeniu II wojny światowej Urząd Wojewódzki w Krakowie powołał do życia „Muzeum Ziemi Tarnowskiej w Tarnowie”. Z końcem 1949 r., wraz z upaństwowieniem tarnowskiego Muzeum jego nazwa zmieniona została na: „Muzeum w Tarnowie”, by od 1976 r. funkcjonować jako Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

W 2023 r. z oferty muzeum skorzystało blisko 121 tysięcy osób. Połowę tej liczby stanowiły osoby odwiedzające wystawy stałe, prezentowane w 10 lokalizacjach. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się ekspozycja udostępniana w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu, filii Muzeum Etnograficznego. Odwiedziło ją ponad 25 tysięcy osób. Na kolejnych miejscach uplasowały się oddziały: Muzeum Zamek w Dębnie (ponad 9 tysięcy), oraz Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej (ponad 7 tysięcy).

Piknik historyczny i podróż w czasie w Niedomicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tuchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto