MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie przed wilkiem. Drapieżnik był widziany w pobliżu domów w Wał Rudzie koło Tarnowa. Gmina Radłów apeluje do mieszkańców!

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Wilki coraz częściej są widywane pod Tarnowem. Dotąd jednak było to przede wszystkim południe powiatu
Wilki coraz częściej są widywane pod Tarnowem. Dotąd jednak było to przede wszystkim południe powiatu Pixabay.com
Samorząd gminy Radłów ostrzega przed wilkiem. Drapieżnik miał przechadzać się bezpośrednio w pobliżu zabudowy mieszkalnej w Wał Rudzie. Urzędnicy apelują o ostrożność i proszą o to, aby w razie zauważenia zwierzęcia niezwłocznie o tym poinformować.

O tym, że wilki są u nas już nie tylko gośćmi, ale zadomowiły się pod Tarnowem na stałe świadczą m.in. coraz liczniejsze sygnały o ich obecności na naszym terenie, w tym pozostawione w lasach i przy obejściach truchła zagryzionych zwierząt leśnych oraz domowych, a także obserwacje prowadzone przez myśliwych i leśników. Szacuje się, że w naszych lasach może bytować już kilkadziesiąt osobników, które dotarły tutaj w poszukiwaniu pożywienia.

Dotąd jednak wilki najczęściej były widywane na południu i wschodzie regionu, m.in. w okolicach Ciężkowic, Rzepiennika, Zakliczyna, Szerzyn, Ryglic, ale także w gminie Skrzyszów, Tarnów i Wojnicz, a także w samym mieście - w rejonie rzeki Białej.

Wilk przechadzał się w pobliżu domów w Wał Rudzie

20 maja pojedynczy drapieżnik miał pojawić się w Wał Rudzie, w przysiółku Śmietana, czyli na północy powiatu tarnowskiego. Zwierzę - jak informuje na swojej stronie internetowej Urząd Miejski w Radłowie – przechadzało się w pobliżu zabudowy mieszkalnej.

„Mieszkańcy powinni pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas spacerów z dziećmi i nie spuszczać psów ze smyczy, w szczególności w lesie. Proszę zwrócić szczególną uwagę w sytuacji zauważenia zwierzęcia i niezwłocznie zgłaszać telefonicznie do Urzędu Miejskiego w Radłowie” – apelują urzędnicy.

Nie ma jednak powodów do paniki, gdyż wilk nie atakuje ludzi. Zwierzę objęte jest ścisłą ochroną. Oznacza to, że nie można umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć lub niepokoić tego gatunku.

Trzeba uważać zwłaszcza na psy, to one są najłatwiejszym pożywieniem dla wilka.

Jak się zachowywać, gdy spotkamy wilka? Najważniejsze zasady dotyczące tych drapieżników

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (Wydział Spraw Terenowych w Tarnowie, tel. 14 69-63-243) lub pobliskie Nadleśnictwa (Nadleśnictwo Gromnik, tel. 14 651 42 05; Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, tel. 14 642 21 01, Nadleśnictwo Brzesko, tel. 14 612 51 49).
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych zamkniętych pojemnikach. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  • Jeśli jesteś fotografem przyrody lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
  • Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
  • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację w telefonie, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska lub pobliskie Nadleśnictwo.
  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
  • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko stać się ofiarą wilka

VI Dzień Hetmański w Tarnowie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ostrzeżenie przed wilkiem. Drapieżnik był widziany w pobliżu domów w Wał Rudzie koło Tarnowa. Gmina Radłów apeluje do mieszkańców! - Gazeta Krakowska

Wróć na tuchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto